Історія кремації

 

Деякі дані з історії кремації

Історичне коріння
Кремація як вид поховання використовувалася ще в доісторичні часи. Стародавні люди сприймали вогонь як божество і вважали, що переказ вогню тіла померлого родича забезпечить його захист в потойбічному світі.

Кремація в Стародавньому світі
На Європейському континенті кремацію вперше стали широко застосовувати в Стародавній Греції. Греки вважали, що спалювання померлого очищає його душу і звільняє її від земного тіла. Потім, разом з багатьма звичаями і ритуалами перейнятими римлянами у Древньої Еллади, кремація як вид поховання набула широкого поширення в Стародавньому Римі. Саме за часів Стародавнього Риму з’явився звичай зберігати кремують останки в прикрашених урнах в особливих місцях — колумбаріях.
До 400 р.н.е. з прийняттям більшістю народів Європи християнства кремація була повсюдно замінена похованням в землю.

Кремація в Західній Європі
У Західній Європі кремація відновилося в другій половині XVIII століття. У 1869 році Міжнародна медична конференція, що проходила у Флоренції, Італія, прийняла резолюцію, в якій закликала до широкого поширення кремації, як сприяє «збереженню здоров’я і землі для живих людей». Заклик медиків отримав підтримку громадськості в багатьох країнах Європи, Америки та в Австралії.
У 1873, професор Бруно Брунетті розробив першу в світі кремаційну піч, яка була продемонстрована на Міжнародній виставці у Відні. У наступному році сер Генрі Томпсон, особистий лікар королеви Вікторії, заснував Англійську асоціацію крематорію. А в 1878 році в англійському місті Уокінг і німецькому місті Гота були побудовані перші в Європі крематорії.

Кремація в Америці
Хоча перша документально підтверджена кремація в США відбулася в 1792 році, перший крематорій був побудований доктором Дж.Ле Мойн в районі Вашингтона тільки в 1876 році. Другий американський крематорій відкрився вісім років по тому, в 1884 році в місті Ланкастер, штат Пенсільванія.
У період з 1881 по1885 роки в США було створено кілька асоціацій крематорію. Поступово, із зростанням попиту на цей вид послуг зростала і кількість крематоріїв в країні.
У 1913 році в Північній Америці працювали 52 крематорію, які провели понад 10.000 кремації. В цьому ж році доктор Х.Еріксен заснував Американську асоціацію крематорію, яка зараз відома як Асоціація крематорій Північної Америки (Cremation Association of North America (CANA).

Кремація в Росії
Всупереч широко поширеній думці, перший крематорій в Росії з’явився ще до 1917 року у Владивостоці і був призначений для поховання громадян Країни висхідного сонця.
Перший крематорій в Росії радянського періоду був відкритий в грудні 1920 року в будівлі лазень Василівського острова Петрограда. Цей крематорій пропрацював лише три місяці і був зупинений в лютому 1921 року «через відсутність дров».
Остаточно і безповоротно вогняні похорони увійшли в побут радянських людей в 1927 році, коли в Москві, в Донському монастирі почала працювати кремаційна піч. Першими клієнтами крематорію стали перевірені товариші — «лицарі революції». У колумбарії, розміщеному в храмі монастиря, на кремаційних урнах можна прочитати написи «більшовик-чекіст», «член ВКП (б)», «стійкий більшовик», «один з найстаріших діячів більшовицької партії».
Через 45 років в Москві був побудований найбільший в Європі крематорій на Ніколо-Архангельському кладовищі, а ще через три роки — на Хованському кладовищі.

Кремація в наші дні
У наші дні кремація широко поширена в світі. У США і Канаді зараз налічується близько 1000 крематоріїв. У Західній Європі за останніми даними налічується: в Великобританії — 356 крематоріїв, в Чехії — 80, у Франції — 70 (фактично в кожному місті).
Найбільш широко кремація представлена ​​в Японії (кремують 98% всіх померлих), в Чехії (95%), у Великобританії (69%), в Данії (68%), в Швеції (64%).
У Російській Федерації, за результатами досліджень Православного похоронного центру, відсоток кремації від загального числа поховань коливається від 61,3% в Москві до 45% в інших містах країни.
В даний час крематорії працюють в 10 великих містах Росії, серед яких Москва, Санкт-Петербург, Новосибірськ, Новокузнецьк, Норильськ, Єкатеринбург, Нижній Тагіл, Владивосток, Знахідка і Ростов-на-Дону.
Зберігання останків після кремації
Більшість людей, що вибрали кремацію, хочуть зберегти останки своїх близьких в гідному красивому контейнері. Ця традиція збереглася з часів Римської імперії, хоча зараз вибір засобів для зберігання набагато ширше.