Послідовність дій для родичів померлого

Людина померла в лікарні

1. Тіло померлого передається в лікарняний морг.
2. Після розтину тіла лікарем-патологоанатом родичам або особі, яка зобов’язалася здійснити поховання видається лікарське свідоцтво про смерть та довідка про причину смерті.
3. Після чого, з довідкою про при¬чину смерті, людина звертається до Відділу реєстрації смерті для отримання свідоцтва про смерть.

Людина померла поза межами лікарського закладу

1. Родичі покійного чи особа, яка виявила тіло, негайно викликають бригаду швидкої (невідкладної) медичної допомоги.
2. Лікар швидкої (невідкладної) допомоги за телефоном екстреного виклику «102» повідомляє органи внутрішніх справ про кожен випадок смерті незалежно від місця її настання.
3. В разі відсутності ознак насильницької смерті, або підозри на таку, лікар швидкої (невідкладної) допомоги констатує смерть.
4. Дільничний лікар, у якого був на обліку померлий, при відсутності підозри на насильницьку смерть видає лікарське свідоцтво про смерть та довідку про причину смерті.
5. В разі підозри на насильницьку смерть, працівник органів внутрішніх справ разом із співробітником швидкої (невідкладної) допомоги приймають рішення про направлення тіла до моргу для проведення судово-медичного розтину для остаточного з’ясування причин смерті.
6. Після розтину тіла лікар-судмедексперт видає лікарське свідоцтво про смерть.
7. Після чого, з довідкою про причину смерті, людина звертається до Відділу реєстрації смерті для отримання свідоцтва про смерть.

У випадках насильницької смерті, родичам померлого, виконавцю волевиявлення померлого або іншій особі, яка зобов’язалася здійснити поховання, для отримання лікарського свідоцтва про смерть необхідно мати дозвіл Районного Управління ГУ МВС України за місцем смерті померлого на видачу тіла з моргу.

Оформлення свідоцтва про смерть

Родич померлого, або виконавець волевиявлення померлого, або особа, яка зобов’язалася поховати померлого, для отримання свідоцтва про смерть звертаються до Відділу реєстрації смерті Голов¬ного управління юстиції у м. Києві (вул. Воровського, 47/14, II поверх, кімн. 22, тел. (044) 482-16-51, (044) 482-16-00) чи до районного РАЦС, маючи при собі:
• документ що засвідчує його особу;
• паспорт померлого (бажано);
• лікарське свідоцтво про смерть та довідку про причину смерті.
Одночасно з оформленням свідоцтва про смерть, Відділом реєстрації смерті Головного управління юстиції м. Києва чи районним РАЦС видається витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для одержання допомоги на поховання.

Оформлення послуг, пов’язаних з кремацією, в тому числі й похованням покійного

Виконавець волевиявлення померлого, або родич померлого, або особа, яка зобов’язалась поховати померлого, маючи на руках документ що засвідчує його особу, свідоцтво про смерть померлого та довідку про смерть, а також у разі насильницької смерті — дозвіл Рай¬онного Управління ГУ МВС України, за місцем смерті померлого, на його поховання (кремацію), — укладає договір-замовлення на організацію та проведення поховання, пов’язані з похованням (кремацією) померлого та закуповує всю необхідну для цього атрибутику в Ритуальній службі СКП «Київський крематорій» (вул. Байкова, 16, відділ по роботі з замовниками, щоденно з 9:00 до 18:00 годин тел. (044) 529-34-27, 528-77-31).
Після здійснення поховання померлого, виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка взяла на себе зобов’язання поховати померлого, як користувачу місця поховання (користувачу місця родинного поховання) Ритуальною службою СКП «Київський крематорій» видається Свідоцтво про поховання.
Свідоцтво про поховання надає право його пред’явнику на встановлення намогильних споруд в межах могили (родинного місця поховання), вирішення питання про проведення підпоховання, здійснення інших дій, пов’язаних з використанням місця поховання, якщо це не суперечить законодавству.

Оформлення послуг, пов’язаних з під похованням померлого до родинної могили, в межах родинного поховання
Виконавцю волевиявлення померлого, або особі, яка зобов’язалась поховати померлого, необхідно звернутися до адміністрації кладовища, де планується провести підпоховання, з метою визначення технічних, санітарно-епідеміологічних, а також правових можливостей щодо його здійснення.
При проведенні підпоховання до могили родича померлого, необхідно подати до адміністрації кладовища оригінал та копії свідоцтва про смерть померлого, а також посвідчення про поховання раніше померлого прямого родича (батька, матері, сина чи доньки).
Укладання договору-замовлення на підпоховання в родинну могилу (в межах родинного поховання) проводиться на підставі:
•свідоцтва про смерть померлого;
•згоди користувача місця поховання;
•оригіналу документу про смерть першого похованого чи свідоцтва про поховання першого похованого.
На підставі копії свідоцтва про смерть дозвіл на підпоховання не видається.

Порядок поховань (кремацій) і підпоховань

Оформлення поховань (кремацій) здійснюється при наявності свідоцтва про смерть, яке можна отримати в міському відділі реєстрації смерті за адресою: вул. Воровського, 47/14, а також в іншому відділі реєстрації актів громадянського стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення)управлінь юстиції, у виконавчому органі сільських, селищних, міських рад, в консульських установах чи дипломатичних представництвах України.
Для отримання кваліфікованих консультацій щодо оформлення поховання (кремації) слід зателефонувати до комунальної ритуальної служби, за телефонами щодо кремації: (044) 529-34-27, 528-77-31.
За бажанням рідних померлого, реєстрацію факту смерті за наявності медичної довідки про смерть та паспорту померлого можна доручити агенту ритуальної служби, який упродовж 1 -2 години прибуде за вказаною адресою та згідно з діючим прейскурантом цін на ритуальні послуги, оформить повний комплекс послуг, необхідних для поховання.
За наявності всіх необхідних документів рідні померлого мають можливість особисто оформити замовлення щодо поховання шляхом проведення кремації труни з тілом померлого м. Київ, вул. Байкова, 16, тел. (044) 529-34-27, 528-77-31).
шляхом розвіювання праху померлого (м. Київ, вул. Байкова, 16, тел. (044) 529-34-27, 528-77-31).

Проведення поховань у традиційний спосіб здійснюється щодня, за виключенням великих державних та релігійних свят, об 11:00, 12:00, 14:00, 15:00 (та 16:00 літньої пори). Проведення кремацій — з 9:00 до 18:00, щоденно, за виключенням великих державних та релігійних свят.
Для поховання померлого, що помер не природною смертю, потрі¬бен спеціальний дозвіл правоохоронних органів.

У разі втрати свідоцтва про смерть особи, що була похована в межах родинного поховання, для отримання повторного свідоцтва, найближчим родичам цієї особи, необхідно звернутися до відповідного територіального відділу реєстрації актів громадського стану. При цьому, повторне свідоцтво про смерть мають право отримати лише прямі родичі раніше померлого, а саме: діти померлого (у тому числі усиновлені), другий з подружжя, брати і сестри померлого, онуки, дідусі та бабусі (як з боку батька так і з боку матері), особи які є спадкоємцем, за наявності оригіналів документів, що підтверджують родинні стосунки, або право на спадщину.